EAL has some of the UK industry's most talented learners, apprentices and technicians who were crowned Skills Show 2016 champions after three days of intense competition.

An impressive 31 EAL learners, almost half of those to make the national final, won a medal in their skills with 13 golds, 8 silvers and 10 bronze

A record number of EAL learners – 65 in engineering and three in SkillsElectric - were among more than 500 talented young people who took part in competitions covering 61 different skills over three days at Birmingham's NEC in front of thousands of visitors.

Independent judges assessed the work of competitors and the winners were presented with their medals at The Medal Ceremony on Saturday evening (Nov 19).

Al Parkes, Acting Managing Director of EAL, said: "We are very proud to have had a record number of EAL learners making the national finals of the Skills Show across the engineering and SkillsElectric competitions.

"They have taken the knowledge they are learning at college and in work on to a national stage, showcasing their talents and hopefully inspiring the next generation to consider careers in engineering and building services.

"Congratulations to all of our learners for making the finals and especially to those who have won Gold and the right to be named the best in their skill in Britain."

As well as the competitions at The Skills Show, a series of high profile speakers gave inspiring spotlight talks, seminars and there were Have-a-go opportunities in dozens of skills disciplines.

Medal Winners

Competition

Forename

Surname

Organisation

Medal

Aeronautical Engineering: Avionic

David

Firth

Marshall Aerospace and Defence Group

GOLD

Aeronautical Engineering: Mechanical

Balazs

Sparing

Coleg Cambria

SILVER

Aeronautical Engineering: Mechanical

Thomas

Roberts

MPI LTD

BRONZE

CNC Milling

Joe

Harrison

Coleg Cambria

BRONZE

CNC Milling

Alexander

Mason

East Riding College

GOLD

CNC Milling

Ryan

Dexter

Electroimpact UK Ltd

SILVER

CNC Turning

Oliver

Hyde

Training 2000 Limited

BRONZE

CNC Turning

Katie

Goodwill

Rolls-Royce PLC

GOLD

Construction MetalWork

Christopher

Taylor

Training 2000 Limited

GOLD

Construction MetalWork

Benji

Daems

Grimsby Institute of Further and Higher Education

SILVER

Construction MetalWork

Jonathan

Holding

Burnley College

BRONZE

Industrial Electronics

Daniel

Skinner

BAE Systems

SILVER

Mechanical Engineering: CAD

Alex

Corcoran

Training 2000 Limited

BRONZE

Mechatronics

Alex

Bufton

Toyota Manufacturing Ltd

GOLD

Mechatronics

Jamie

Mann

Toyota Manufacturing Ltd

GOLD

Mechatronics

Matthew

Webb

BMW UK Manufacturing

GOLD

Mechatronics

Tom

Coote

BMW UK Manufacturing

GOLD

Mechatronics

Branagh

Adren-Howard

BMW UK Manufacturing

BRONZE

Mechatronics

Jai

Robinson

BMW UK Manufacturing

BRONZE

Sheet MetalWork Technology

John-Robbie

Sanderson

Training 2000 Limited

GOLD

Welding

James Leigh

Elliott

Alstom Power

GOLD

Welding

Sam

Meagan

Lakes College, West Cumbria

BRONZE

Welding

Conor

Alexander

Lakes College, West Cumbria

SILVER

Manufacturing Team Challenge

Dylan

Edwards

JCB Transmissions

BRONZE

Manufacturing Team Challenge

George

Walker

JCB Transmissions

BRONZE

Manufacturing Team Challenge

Ewan

Holley

Magellan Aerospace (UK) Ltd.

SILVER

Manufacturing Team Challenge

Liam

Hutchinson

Magellan Aerospace (UK) Ltd.

SILVER

Manufacturing Team Challenge

Gareth

Vale

Magellan Aerospace (UK) Ltd.

SILVER

Manufacturing Team Challenge

Andrew

Joyce

CarnaudMetalBox

GOLD

Manufacturing Team Challenge

Mark

Smith

CarnaudMetalBox

GOLD

Manufacturing Team Challenge

James

Thomason

CarnaudMetalBox

GOLD

Click here to meet engineering winners. 

Search